୬୪ଟି ବିଧାନସଭା ଓ ଗୋଟିଏ ଲୋକସଭା ଆସନ ପାଇଁ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ : ଆଜି ଘୋଷଣା ହୋଇପାରେ ତାରିଖ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଓଡ଼ିଶାର ୨ଟି ସମେତ ଦେଶରେ ୬୪ଟି ବିଧାନସଭା ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଲୋକସଭା ଆସନ ପାଇଁ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହି ୬୪ ବିଧାନସଭା ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୨୮ଟି ଆସନ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର। ଏହି ଆସନ ଗୁଡ଼ିକରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି। ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଷୟରେ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇପାରେ। ଏଥିସହ ଆୟୋଗ ଉପ-ନିର୍ବାଚନର ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ସୁନୀଲ ଆରୋରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ୨୮ ଟି ଆସନରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ କଂଗ୍ରେସର ବିଦ୍ରୋହୀ ସଦସ୍ୟ ଦଳ କିମ୍ବା ବିଧାନସଭାରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେବା ପରେ ଖାଲି ପଡିଥିଲା।

ଏହି ୨୮ଟି ଆସନରେ କେବଳ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ହିଁ କହିବ ଯେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ବିଜେପି କ୍ଷମତା ବଜାୟ ରଖିବ ନା କଂଗ୍ରେସ ପୁଣି ଶାସନକୁ ଫେରିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କଂଗ୍ରେସ ଛାଡି ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କ ପ୍ରତି ଲୋକଙ୍କର ଥିବା ଆସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଏହି ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ୨୮ଟି ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୧୬ଟି ଆସନ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ଥିବା ଗ୍ୱାଲିଅର୍-ଚାମ୍ବଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *