ବେଆଇନ ଅର୍ଥ କାରବାର କରୁଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନର ୬ଟି ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବ୍ୟାଙ୍କ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଘୋର ଆର୍ଥିକ ସଂକଟରେ ପଡ଼ିଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ ଆକ୍ସନ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ ବା ଏଫଏଟିଏଫର ଧୂଷର ତାଲିକାରୁ ମୁକୁଳିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବେଳେ  ଏହି ଦେଶ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ଚିନ୍ତାଜନକ ଖବର ଆସିପହଞ୍ଚିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଯେ କେବଳ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରେତ୍ସାହନ ଦେଉଛି ତାହା ନୁହେଁ ବରଂ ଏହି ଦେଶର ଅନେକ ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ବେଆଇନ ଅର୍ଥ କାରବାରରେ ସଂପୃକ୍ତ ଅଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନମୂଳକ ସାମ୍ବାଦିକ ସଂଘ (ଆଇସିଆଇଜେ) ଓ ବଜଫିଡ ନ୍ୟୁଜ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ମୂଳକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନର ଅତିକମରେ ୬ଟି ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ବେଆଇନ ଅର୍ଥକାରବାରରେ ସଂପୃକ୍ତ । ଏହି ୬ଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ହେଲେ ଆଲାଏଡ ବ୍ୟାଙ୍କ, ୟୁନାଇଟେଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଲିମିଟେଡ, ହବିବ ମେଟ୍ରୋପୋଲିଟାନ ବ୍ୟାଙ୍କ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଅଲଫଲା, ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଚାଟାର୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ହବିବ ବ୍ୟାଙ୍କ ।

ପାକିସ୍ତାନୀ ବ୍ୟାଙ୍କମାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରାୟ ୨.୫ ନିୟୁତ ଡଲାର ମୂଲ୍ୟର ୨୯ଟି ସଂଦିଗ୍ଧ ଅର୍ଥକାରବାର ସଂପର୍କରେ ଏହି ତଦନ୍ତରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଏସବୁ ବେଆଇନ କାରବାର ୨୦୧୧ରୁ ୨୦୧୨ ମଧ୍ୟରେ କରାଯାଇଥିଲା । ଏସବୁ ଅର୍ଥ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକୁ ଯାଇଥିବା ସଂଦେହ କରାଯାଉଛି ।

ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୧୯୯୯ରୁ ୨୦୧୭ ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରାୟ ୨ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ମୂଲ୍ୟର ସଂଦିଗ୍ଧ ଅର୍ଥ କାରବାର କରିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *