ନୂତନ ସ୍ୱପ୍ନ, ନୂତନ ପଥ ସବୁବେଳେ ତୁମକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥାଏ; ଡକ୍ଟର ଏପିଜେ ଅବଦୁଲ କଲାମ

ଆଜି ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତଥା ମହାନ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡକ୍ଟର ଏପିଜେ ଅବଦୁଲ କଲାମଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ। ସେ ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ତାରିଖ ୧୯୩୧ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। କଲାମଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି ରୋଚକ ପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ଜାହା ଖୁବ କମ ଲୋକ ଜାଣିଥିବେ। ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡକ୍ଟର ଏପିଜେ ଅବଦୁଲ କଲାମ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପାଇଁ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖି ନ ଥିଲେ। ଆଉ କିଛି ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ହେଲେ ଗୋଟିଏ ସଂଖା ପାଇଁ ପଛରେ ପଡିଯିବାରୁ ତାଙ୍କର ସ୍ବପ୍ନ ବଦଳିଯାଇଥିଲା।

ମିସାଇଲମ୍ୟାନ୍ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ‘ମାଇ ଜର୍ନି: ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମିଂ ଡ୍ରିମ୍ସ ଇନ୍ ଆକ୍ସନ୍’ ରେ ସେ ପାଇଲଟ୍ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସେ ପାଇଲଟ୍ ହେବା ଠାରୁ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ପାଦ ଦୂରରେ ଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ମାଡ୍ରାସ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରୁ ଏରୋନେଟିକାଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କରିବା ପରେ ସେ ପାଇଲଟ୍ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପରେ ପାଇଲଟ୍ ହେବା ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଏବଂ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ୱପ୍ନ ଥିଲା। ସେ ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ସାକ୍ଷାତକାର ଦେଇଥିଲେ। ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ଦେହରାଡୁନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ହେଉଛି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବୈଷୟିକ ବିକାଶ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ।

ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ DTDPର ସାକ୍ଷାତକାର ସହଜ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଦେହରାଡୁନରେ ବାୟୁସେନା ଚୟନ ବୋର୍ଡ ଚାହୁଁଥିଲା ଯେ ଯୋଗ୍ୟତା ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଜ୍ଞାନ ସହିତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ସ୍ମାର୍ଟ ହେଉ। ଡକ୍ଟର କଲାମ ଏଠାରେ ୨୫ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ନବମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଥିବାବେଳେ ଏଠାରେ କେବଳ ଆଠ ଜଣଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହିପରି ତାଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନ ଗୋଟିଏ ପାଦ ଦୂରରେ ରହିଗଲା। ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ପାଇଲଟ ହେବାର ଏହି ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବାରେ ସେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ଏକ ନୂତନ ଜୀବନଶ ଶୈଳୀ ଖୋଜିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଡୁନ୍ ରୁ ଋଷିକେଶରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ସିନିୟର ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଭାବରେ DTDP ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଏହି କାହାଣୀ ଲେଖିବା ପଛରେ ତାଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଯେ, ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ ନ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ହାର ମାନିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ନୂତନ ସ୍ୱପ୍ନ, ନୂତନ ପଥ ସବୁବେଳେ ତୁମକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *