ଆଇପିଏଲରେ ୨୦ ହଜାର କରୋନା ଟେଷ୍ଟ, ବିସିସିଆଇ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବ ୧୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୧।୦୯: ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବୋର୍ଡ(ବିସିସିଆଇ) ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌(ଆଇପିଏଲ) ସମୟରେ ୨୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଟେଷ୍ଟ  ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବଜେଟ୍ ରଖିଛି। ଭାରତରେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଯାଞ୍ଚର ଖର୍ଚ୍ଚ ଆଠ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି ଉଠାଇଥିବା ବେଳେ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦ରୁ ଟିମ୍‌ ୟୁଏଇ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ବିସିସିଆଇ ଆରଟି-ପିସିଆର ଯାଞ୍ଚ କରାଉଛି।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ବିସିସିଆଇ ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ୟୁଏଇର କମ୍ପାନୀ ଭିପିଏସ ହେଲ୍‌ଥକେୟାର ସହିତ ଚୁକ୍ତି କରିଛି। ମୁଁ ତଦନ୍ତ ସଂଖ୍ୟା ବିଷୟରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କହି ପାରିବି ନାହିଁ ମାତ୍ର ଏହି ସମୟରେ ୨୦  ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଟେଷ୍ଟ ହେବ। ପ୍ରତି ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ବିସିସିଆଇକୁ ପ୍ରାୟ ୩,୯୭୧ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଜନୈକ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଏହି ପରି ସିବିଆଇ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବ। କମ୍ପାନୀର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାରେ ଜଡିତ ୭୫ କର୍ମଚାରୀ ଅଛନ୍ତି। ବିସିସିଆଇ ଖେଳାଳି ଓ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ତିଳେ ହେଲେ ଅବହେଳା କରିବାକୁ ଚାହେଁ ନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କୁ ଏକ ଅଲଗା  ହୋଟେଲରେ ରଖାଯାଇଛି। ପ୍ରାୟ ୫୦ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ଟେଷ୍ଟ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଜଡିତ ଥିବା ବେଳେ  ଅନ୍ୟ ୨୫ ଜଣ ଲ୍ୟାବ୍‌ କାମରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ହୋଟେଲକୁ ଜୈବ ବିବିଧତା ମାହୋଲରେ ରଖାଯାଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *